Menu
Sepetteki Eserler

Hekimoğlu Ali Paşa Camii Kütüphanesi

HEKİMOĞLU ALİ PAŞA CAMİİ KÜTÜPHANESİ

Alvarlı Efe Hazretleri Vakfı tarafından restore edilen kütüphanemiz Uygulamalı Türk-İslâm Sanatları Kütüphanesi olarak hizmete açılmıştır.


Kütüphaneye girdiğiniz andan itibaren kendinizi sıcak ve samimi bir ortamın içinde bulursunuz. Osmanlı türkçesi, farsça ile Hüsn-i hat, tezhib, minyatür, kat’ı, ebrû, ney, tanbur, klâsik kemençe, usûl (bendir), mûsikî nazariyatı, solfej, dînî mûsikî gibi sanat dallarında verilen derslerde insandan insana ruhtan ruha akan bir sevgi ve bir güzellik hissedersiniz. Havuzlu cihannümada, revakların altında su sesleri eşliğinde mûsikî dersi yapmanın etraftaki sanat eserlerine bakıp hat ve tezhib çalışmanın hazzı tarifsizdir.


Bir sülüs elifinin narin ve ince endamını yapmak için saatlerce uğraş verirsiniz. Bu çabalarınızın sonucunda hem elif harfini doğru yazmayı başarırsınız hem de hayatınızdaki büyük-küçük ölçüsüzlüklerin farkına varmaya başlarsınız. Önemli olan da budur. Sanatla uğraşmak ölçülü olmayı öğretir. Gündelik hayatınızdaki meseleleri çözüme kavuşturmanızı kolaylaştırır.


Bir fırça darbesinin bile çok önemli olduğu tezhib sanatı ile uğraşan insanın, etrafına saygısız ve kaba davranabileceğini düşünebilir misiniz?


Kütüphanemizde asıl amaç, hayatımıza ruh ve incelik katabilmek, unuttuğumuz güzel hasletleri tekrar hayata geçirebilmektir.


Kütüphanemizin çağrısına kulak verenlerin sayısı her geçen gün çoğalmakta, bu kubbenin altındaki hoş birliktelik günden güne büyümektedir. Bu faaliyetlerin düzenli bir şekilde yürütülebilmesi için 2000 yılı Şubat ayında tamamen gönüllü bir çalışma başlatılmıştır. Seçilen yönetici ve temsilcilerin çabalarıyla, kütüphanemizdeki faaliyetler en güzel şekilde ürünlerini vermektedir.